Ar reikalingas vėdinimas?

2017 03 06

Vėdinimas, mikroklimatas, oro kokybė, grynas oras, gera savijauta, vėdinimo sistema, investicija į sveikatą.

Mes retai susimąstome, kiek mūsų gyvenimas priklauso nuo patalpų oro kokybės. Europiečiai patalpose praleidžia apie 90% laiko. Žmogus per parą suvartoja nuo 20 iki 30 kg arba ~25000 litrų oro. Palyginimui, per tą patį laiką jis suvalgo apie kilogramą maisto ir išgeria apie tris litrus skysčių. Visiems žinoma, kad oras, kuriuo kvėpuojame, turi didelę įtaką mūsų sveikatai, bendrai savijautai ir darbingumui. Mes labai atidžiai renkamės produktus mitybai, bet vis dar nepakankamai vertiname įtaką mus supančio mikroklimato, kuriame praleidžiame tiek daug laiko.

Patalpų, kuriose jūs būnate, oras gali būti pavojingas gyvybei.

Jame yra daugybė pavojingų sveikatai (galbūt mirtinai pavojingų) medžiagų. Blogas vėdinimas neapsaugo nuo pavojaus, kuriam mes pasmerkti kiekvieną dieną: pelėsiniai grybeliai, puikiai tarpstantys drėgno oro prisotintoje patalpoje, statybinės ir apdailos medžiagos, nepatikrintos dėl savo ilgalaikio poveikio aplinkai – tai tik keletas iš daugelio problemų. Patalpų ore nuolat yra šimtai pašalinių priemaišų, iš kurių labiausiai nuodingomis laikomos ozonas, radonas ir aromatiniai angliavandeniai. Kenksmingas medžiagas išskiria statybinės medžiagos, baldai, ofiso technika. Kiti paplitę taršos šaltiniai yra tabako dūmai, pelėsiai, valymo priemonės, žmonės ir gyvūnai. Žmonės teršia aplinką įvairiausiais būdais – nuo parfumerijos iki maisto ruošimo. Be to mes nuolat iškvepiame anglies dvideginį. Būdami patalpoje, kurioje oras persotintas anglies dvideginiu, mes pradedame jausti galvos svaigimą, silpnumą, kartais galvos skausmus ir pykinimą.

Patalpų oro kokybės tyrinėjimai vertinami kaip antraeiliai ir tai kartais nulemia fatališkas pasekmes. Patalpų mikroklimatui neskiriama pakankamai dėmesio,o tuo pačiu ir pakankamai lėšų įsigyti geros kokybės vėdinimo sistemą. Dėl to nukenčia mūsų sveikata. Prieš penkias dešimtis metų alergija nebuvo taip paplitusi. Šiandien sunku surasti žmogų, kuris pats nesirgtų alergija arba neturėtų artimo žmogaus, kenčiančio dėl šios klastingos ligos. Galima surasti daugybę pavyzdžių, kaip stipriai mus veikia patalpų oras, kuriuo mes kvėpuojame vidutiniškai 21 iš 24 valandų per parą.

Mes gerai žinome, kad nuo kvėpuojamo oro grynumo ir švarumo priklauso žmogaus darbingumas. Kas iš mūsų, užėjęs į prikvėpuotą konferencijų salę, mokyklos klasę ar mažą kabinetą, nėra puolęs atidarinėti langų tardamas: “Koks prastas čia oras, ir kaip jūs galite čia dirbti?”.

Grynas oras patalpoje – geros savijautos pagrindas. O patalpos oro kokybė pirmiausia priklauso nuo esamos vėdinimo sistemos.

Gerų vėdinimo sistemų poreikis akivaizdus. Tai kodėl gi Europoje iki šiol ir gyvenamuose namuose, ir gamybiniuose pastatuose taip blogai rūpinamasi ventiliacija? Kaip vieną iš priežasčių galime įvardinti plačiai paplitusią nuomonę, kad geras vėdinimas brangiai kainuoja. Iš tiesų yra kitaip: gera vėdinimo sistema padeda mažinti išlaidas. Nesudėtingas montavimas ir eksploatacija, šilumos atgavimo galimybė ir oro sąnaudų reguliavimas, atsižvelgiant į realius poreikius – štai pagrindiniai faktoriai, kurių dėka mažinamos išlaidos elektros ar šiluminei energijai. O sumontavus papildomą įrangą, galima mėgautis norimu, komfortišku mikrolimatu – švarus, išvalytas oras, pastovi oro temperatūra ir drėgmė patalpose ištisus metus.

Deja, apimtis lėšų, skiriamų naujų namų statybai ir senų pastatų rekonstravimui nėra didelė. Būsimieji šeimininkai visuomet siekia taupyti, dažnai pamiršdami, kad tokiu būdu jie gali pakenkti patalpų mikroklimatui, siekia taupyti savo sveikatos sąskaita.

Vėdinimo sistema turi vieną esminę užduotį. Ji turi pašalinti visus oro teršalus susikaupusius patalpoje, ir pakeisti juos grynu oru.

Mes dar nepakankamai aktyviai propaguojame geros ventiliacijos naudą, nepakankamai efektyviai panaudojame milžinišką žinių bagažą, sukauptą šioje srityje. Mes iki šiol tenkinamės, vykdydami tik minimalius reikalavimus. Tačiau pats laikas suprasti, kad pinigai skirti kokybiškos vėdinimo sistemos diegimui – tai visų pirma investicija į žmonių sveikatą ir darbingumą.


Panašūs straipsniai

Norite gauti naujienas?

Vardas, Pavardė
Email *