Drėkinimo reikalavimai

SARS-CoV-2 sukeliama liga COVID-19 sparčiai plinta tarp žmonių kontaktiniu ir oro lašeliniu būdu.

Remiantis SARS tyrimais, paskleidimas oru išlieka potencialus antrinis perdavimo būdas, ypač uždarose patalpose, kuriose yra šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) įrenginiai. Norėtume pasidalinti keliomis prevencinėmis priemonėmis sustabdyti viruso plitimą.

Didesnis išorinio oro kiekis ir didesni oro mainų tempai pastatuose gali padėti praskiesti patalpose esančius oro teršalus, kuriuos įkvepiate. Oro mainų tempas gali būti padidintas centrinio vėdinimo įrenginių nustatymais, tokiu būdu sumažinamas patalpoje esančių viruso dalelių santykį. Pastatuose, kuriuose nėra centrinės ŠVOK sistemos, paprasčiausiai vėdinama atidarius langus, kai leidžia lauko temperatūra, taip padidinant oro apykaitą.

optimalios drėgmės diagramaŠviesa yra dar viena švelninimo strategija, skirta kontroliuoti kai kurių infekcijos sukėlėjų gyvybingumą patalpose. Pastatų administratoriai turėtų skatinti užuolaidų ir žaliuzių atidarymą, kad būtų gausu dienos šviesos ir saulės spindulių. Vykdant tikslinį ultravioletinį germicidinį švitinimą (UVGI), gali būti protinga tose vietose, kur buvo žinomas asmenų buvimas, kurių COVID-19 testas buvo teigiamas.

Jei patalpose palaikysite 40–60% santykinį oro drėgnumą, tai gali padėti apriboti SARS-CoV-2 (COVID-19) plitimą ir išlikimą uždaroje erdvėje. Tuo pačiu metu teisinga santykinė drėgmė palaiko drėgną ir nepažeistą gleivinę taip padidindama atsparumą bet kokiai mikrobų atakai.

Mes rekomenduojame rinktis patikimą Šveicarijos drėkinimo sistemų gamintoją „Condair“, kuris didžiuojasi, kad kiekviename drėkinimo įrenginyje standartiškai montuoja aukščiausio lygio higieną užtikrinančius komponentus ir precizinę santykinės drėgmės kontrolę.


Namų drėkinimas

Plastikinis ar keramikinis „garintuvas“ ant radiatoriaus yra dekoratyvinis elementas, dažnai aptinkamas senesniuose namuose ir butuose. Tačiau ir naujuose namuose, kuriuose įrengtos modernios grindų šildymo sistemos, oras dažnai yra pernelyg sausas. Tokiose patalpose žmonės pirmieji pajaučia poveikį. Vėlgi kai oras yra per sausas, kenčia baldai, grindys, knygos, nuotraukos ir muzikos instrumentai, pvz., fortepijonai ir klarnetai nebeskamba grynai, paveikslų rėmai deformuojasi, popierius ir oda šiurkštėja, kilimai praranda tvirtumą ir ilgaamžiškumą, ir net aukštos kokybės baldai tiesiog subyra.

Besišypsanti moteris gulėdama ant grindų dirba su kompu drėgnumo diagrama namuose

Tačiau ir nedidelė investicija į komfortą atsiperka. Šiuolaikiniai oro drėkintuvai yra tylūs kaip šnabždesys, energetiškai našaus ir nesenstančio dizaino, gerai derančio su bet kurio interjero dekoro stiliumi. Jie apsaugo gyventojų gerovę, užtikrindami, kad jie ilgai mėgausis savo baldais, knygomis, muzikos instrumentais ir meno kūriniais.


Ofisų drėkinimas

Sąvoka “sergančio pastato sindromas” (eng. sick building syndrome) ilgą laiką buvo naudojama apibūdinti blogai oro kokybei biurų pastatuose, kuri gali turėti rimtą poveikį darbuotojų gerovei ir sveikatai. Galvos skausmas, nuovargis, akių perštėjimas ir kvėpavimo kanalų dirginimas yra dažniausiai minimi simptomai šiuo atveju. Pagrindinės priežastys yra nepakankama ventiliacija, pernelyg aukštos kambarių temperatūros, cheminė oro sudėtis (pvz., ozonas nuo spausdintuvų ir kopijuoklių) ir nepakankamas oro kondicionavimo sistemų įrengimas. Kalbant apie patalpų sveiko oro palaikymą, dažnai praleidžiamas dar vienas svarbus veiksnys: – tai drėgmė.

Optimali oro drėgmė užtikrina gleivinės apsauginę funkciją. Gerklės ir nosies ligų specialistai jau seniai nustatė, kad sausas šildymo oras, kurio santykinė drėgmė yra mažesnė nei 45% skatina peršalimo ir su tuo susijusių ligų plitimą.

ofiso darbuotojai prie kompų santykinės drėgmės ir temperatūros ofise diagrama

Oro drėkinimo privalumai atvirų erdvių biuruose:

• Mažiau susirgimų sveikesniame patalpų ore
• Mažiau dulkių darbo vietoje
• Artimesnis (glaudesnis) komforto pojūtis padidina personalo našumą
• Nėra nemalonaus elektrostatinio įkrovimo


Drėkinimas operacinėse ir ligoninėse

Patalpų orui yra nustatytos optimalios drėgnumo ribos, nes per sausas ar per drėgnas oras gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai ir komfortui. Patalpų oro drėkinimas palaiko būtiną mikroklimatą ligoninėse.

Svarbu laikytis reikiamų saugos reglamentų, susijusių su specifine švaraus oro kokybės priežiūra šioje srityje. Oro kokybė taip pat gali rimtai pakenkti personalo ir pacientų gerovei ir sveikatai. Galimi poveikiai yra nuovargis, sutrikusi koncentracija, galvos skausmas, akių perštėjimas ir kvėpavimo kanalų dirginimas. Bakterijos ore gali prasiskverbti pro išdžiuvusias gleives ir sukelti uždegimą.

Elektrinė ir elektroninė įranga operacinėse gali jautriai reaguoti (pav., yra elektros smūgių rizika). Nepamirškit, kad taip pat turėtų būti atsižvelgiama ir į migdančiųjų dujų degumą. Oro drėgmė gimdymo ir intensyvios kūdikių terapijos palatose turi lemiamą reikšmę, nes kūdikiai labai jautriai reaguoja į sausą orą. Todėl drėkinimo sistemos įrengimas ligoninėse turėtų būti įtrauktas dar projektavimo etape ir suprantama, kad realizuotas taip greitai, kaip tik įmanoma.

Laikas nuo laiko dulkės gali būti kažkiek toleruojamos ant pagrindo ir grindų. Tačiau dulkės ir mikrobai yra nepageidaujami ten, kur žmonėms atliekamas kosmetinis ar medicininis gydymas. Drėkinimas yra tik viena iš daugelio veikiančių valymo gudrybių. Naudojant tinkamas technologines koncepcijas užtikrinsite, kad sudrėkintas oras išliks bekvapis ir sterilus.

Adekvačiai drėkinamas oras taip pat apsaugo nuo statinės iškrovos. Nusėdusi drėgmė labai plona plėvelė padengia visus paviršius, padarydama juos laidžiais ir tuo užkirsdama kelią elektros iškrovų kaupimuisi.

daktarai operacinėje santykinės drėgmės ir temperatūros santykio operacinėse diagrama

Oro drėkinimo privalumai ligoninėse ir operacinėse

• Pagerinta pacientų ir darbuotojų savijauta
• Brangios elektros ir elektroninės įrangos apsauga
• Gijimo proceso skatinimas
• Apsauga nuo bakterijų


Drėkinimas sveikatingumo kompleksuose

Daugumai savaime suprantama, kad oras baseinuose ir garinėse pirtyse yra labai drėgnas. Tad kaip pasiekti, kad svečiai gerai jaustųsi poilsio, masažo kambariuose, soliariume, bare ir gretimoje kosmetikos studijoje? Sausas šildomas oras sugeria mūsų odos ir plaukų drėgmę kaip kempinė. Pasekmės: niežti odą, sudirgsta akys, atsiranda galvos skausmai – ir svečiai jaučiasi pavargę, o ne atsigavę.

moteris vonioje pasiruošusi vandens procedūroms santykinės drėgmės ir temperatūros santykio baseinuose ir spa kompleksuose diagrama

Todėl labai svarbu užtikrinti, kad, palaikant šilumą dar turi būti palaikoma ir atitinkama drėgmė maudyklų gretimose, pagalbinėse patalpose. Tuomet lankytojai lieka sveiki ir grįžta vėl ir vėl pasinaudoti šios infrastruktūros paslaugomis. Darbuotojams, kurie dažnai marširuoja po skirtingas zonas, tai taip pat naudinga, nes jie tampa žymiai atsparesni peršalimams, kosuliams ir čiauduliams.


Muziejų ir galerijų drėkinimas

Vincent’o van Gogh’o saulėgrąžos ar Paul’o Klee lėlės iš pirštinių, Bayeux gobelenas ar Andy Warhol’o šilkografija – vis daugiau ir daugiau žmonių siekia pamatyti originalius elitinio meno darbus. Pagrindinių muziejų pajamos tokios pačios kaip mažų galerijų. Tapybos ir skulptūros darbai keliauja po pasaulį. Visur turi būti sudarytos tokios sąlygos, kad posluoksnis, rėmeliai ir medžiagos išlaikytų savo formą, kad būtų apsaugoti klijai (lipalai, rišamosios medžiagos) ir spalvos išlaikytų savo ryškumą.

muziejaus patalpa su paveikslais ir laiptais ir kolona santykinės drėgmės ir temperatūros muziejuose diagrama

Reguliuojamas drėgnumas, aplinka be dulkių, be mikroorganizmų yra privaloma, jei norima, kad meno kūriniai išlaikytų savo galią ir savo vertę. Todėl siekant reikalingų higieninių sąlygų patalpose, ar tai būtų mažos galerijos ar erdvūs muziejai, naudojamos drėkinimo sistemos. Tuomet šedevrai visur yra kaip namie, nepriklausomai nuo to, kur jie bebūtų ir kaip dauguma žmonių žvelgtų į juos.


Bibliotekų ir archyvų drėkinimas

Nuo pergamento ir papiruso iki popieriaus be medienos – daug skirtingų medžiagų buvo naudojama, perteikiant mintis ir siekiant išsaugti jas ilgalaikėje perspektyvoje. Bet pavojų kelia ne tik ugnis ir vanduo – net “visiškai normalios” aplinkos sąlygos gali kenkti knygoms, žurnalams ir natų sasiuviniams. Įrišimai išira, šriftas liejasi, išplaukia, o galiausiai, popieriaus subyra, todėl nesugrąžinamai prarandami kultūros lobiai.

moteris ir vyras bibliotekoje santykinės drėgmės ir temperatūros santykio bibliotekose diagrama

Sąlygos, kuriomis popieriaus, oda, klijai ir spaustuviniai dažai iš skirtingų epochų geriausiai laikosi šiandien yra puikiai žinomos. Bibliotekose ir archyvuose įrengtos naujausios šildymo, vėdinimo ir drėkinimo sistemos užtikrina ilgą saugomos spausdintos medžiagos tarnavimo laiką.


Mėsos pramonė

Šiuolaikinės šaldymo patalpos ir prekystaliai, vitrinos išlaiko kepimui skirtą kiaulieną, kepsnius ir maltą mėsą šviežius ilgą laikotarpį. Bet jei bus neteisinga drėgmė, tuomet muštinukai ir kiti gabalai greičiau papilkės ir atrodys nebeskaniai, nepatraukliai. Pagrindinė to problema yra ta, kad mėsos produktai neteks svorio per labai trumpą laiką, o mėsininkas labai greitai pajaus šį skirtumą savo kasoje. Šaldymo sandėlio drėgmė yra beveik tokia pat svarbi, kaip ir teisingas šaldymas. Galų gale liesoje jautienoje yra iki 75% vandens. Ji tik tuomet išlaikys savo svorį, jei oro drėgmė bus pakankama. Tuomet mėsininkas galės pateikti savo gaminius tokios puikios prekinės išvaizdos, kad klientai bus labai patenkinti, galėdami įsigyti papildomą ketvirtį mėsos.

Mėsa, grybai, svogūnų laiškai, pomidoras, kopūstas santykinės drėgmės ir temperatūros santykio skerdyklose diagrama


Drėkinimas popieriaus ir spaudos pramonėje

Net jei skaitymas nebe toks madingas kaip anksčiau, tačiau popieriaus poreikis išlieka milžiniškas ir šiomis dienomis. Popierius yra naudojamas ne tik laikraščiams ir knygoms, bet ir pakuotei bei plakatams, dokumentams ir banknotams ir netgi baldams. Siekiant užtikrinti, kad gofruoto kartono lova neįširtų, kad pakavimo medžiaga apsaugotų patikimai, kad dokumentai išlaikytų savo formą, kad žaliavos, popieriaus ir spaudos produktai būtų saugomi ir tvarkomi teisingai: oras turėtų būti nei per drėgnas nei per sausas. Internetinės- ofsetinės spaudos presai pagreitino žurnalų spaudą iki 15 m/sek, tad čia maksimalus tikslumas taip pat labai reikalingas.

spaudos popieriaus gaminimo staklės santykinės drėgmės ir temperatūros santykio popieriaus pramonėje diagrama

Šiuolaikinės drėkinimo sistemos padeda palaikant stabilią oro kondicionavimo priežiūrą ir prisideda prie didesnio produktyvumo, mažesnio broko ir tikslaus pristatymo termino.


Drėkinimas automobilių pramonėje

Tolygus dažų užnešimas (padengimas), trumpa džiovinimo trukmė, bedulkis blizgesis: automobilio dažai vaidina tiek dekoratyvinę tiek ir apsauginę funkciją. Siekiama, kad individualios dangos būtų pritaikomos per kuo trumpesnį laiką ir džiūtų vienodomis sąlygomis, o tam įgyvendinti reikia reikiai atitinkamų pastovių sąlygų. Todėl turėtų būti įmanoma nustatyti temperatūrą ir drėgmę tuo pačiu tikslumu, kaip ir trokštama spalva parenkama.

automobilis dažymo kameroje santykinės drėgmės ir temperatūros santykio automobilių pramoneje diagrama

Šiuolaikinės modernios drėkinimo sistemos nesibaido iššūkių: norint pasiekti ir palaikyti drėgmę absoliučiai tiksliai – geri, optimalūs sprendimai kiekvienam patalpos dydžiui ir kiekvienai struktūrinei situacijai.


Drėkinimas elektronikos pramonėje

Pastoviai vystant ir tobulinant miniatiūrinius elektroninius elementus, tapo būtina bekompromisė ESD (elektrostatinės iškrovos) apsauga. Elektroniniai prietaisai, PCB komponentai ir duomenys labai jautriai reaguoja į elektrostatines iškrovas. Elektroniniai komponentai gali būti pažeisti netgi tokios mažos kaip 100 voltų elektrostatinės iškrovos. Kuo mažesnis patalpų oro drėgmės lygis, tuo didesnė elektrostatinė iškrova. Drėgnas oras apsunkina jonų daleles, dėl ko pastarosios tampa mažiau judrios elektros lauke. Reguliuojamas oro drėkinimas sudaro ploną drėgmės sluoksnį ant paviršių. Nepaisant jos labai mažo tankio, tai užtikrina paviršiaus laidumą ir apsaugo nuo elektros iškrovų kaupimosi.

Elektrostatinis krūvis yra labai įprastas šiuolaikiniame gyvenime. Kuo sausenis oras, tuo didesnis elektrostatinis krūvis. Taip pat jis aptinkamas gamybinėse įmonėse, visur kur tik yra trintis tarp skirtingų medžiagų.

skirtingų spalvų elektroninės jungtys santykinės drėgmės ir temperatūros santykio elektronikoje diagrama

Oro drėkinimo privalumai elektronikos pramonėje ir serverinėse:

• Nesikaupia elektrostatinis krūvis
• Mažesnis produkcijos brokas
• Nėra dulkių kaupimosi


Drėkinimas tekstilės pramonėje

Tekstilės verpalai ir audiniai greitai reaguoja į per sausą ar per drėgną orą. Pluoštai tampa trapūs ir audiniai susitraukia ar išsiplečia išilgine arba skersine kryptimi. Tai sumažina pusgaminių ir gatavų produktų kokybę. Be to nepamirškime statinės sauso oro iškrovos, kuri didėja kiekvienos trinties atveju. Pluoštai tada išsiplečia ir dalinėje to pasekmėje sunkėja karšimas ir šukavimas, ir verpalai nebeįveriami per akutę. Siūlai trūkinėja, austos medžiagos tampa nesimetriškos ir galanterijos gaminiai deformuojasi bei praranda savo formą.

Siūlų rulonai santykinės drėgmės ir temperatūros santykio tekstilėje diagrama

Norinti užtikrinti stabilią tekstilės proceso veiklą, šioje pramonėje būtina reguliuoti drėgmę. Drėgmės kiekis derinamas pagal medžiagos sudėtį ir tekstilės rūšys, taip pasiekiant:

• Optimalų apdirbimą
• Siūlų minimalų plyšimą
• Geresnę darbinę „klimato – komforto“ zoną
•Vėsinimo poveikį

Drėkinimo sistema kontroliuoja drėgmę ištisus metus ir apsaugo nuo šių problemų:

• Siūlų “nelankstumo”
• Statinio elektros krūvio
• Problemų, kurias sukelia dulkės
• Darbuotojų galvos skausmo ir sausos gleivinės

Įprastai tekstilės, o taip pat odos gaminiai gaminami tose šalyse, kuriose varginančios klimato sąlygos. Todėl yra labai svarbu išlaikyti nuoseklų drėgmės kiekį sandėliuose ir gamybos vietose, taip užtikrinant aukštą produktyvumą ir aukštą kokybę. Nesvarbu ar Azijoje, Afrikoje, Europoje ar Amerikoje darbuotojai jaučiasi daug geriau tokio pobūdžio gamybinėmis sąlygomis.


Drėkinimas mados pramonėje

Prisilietę prie rūbų spintos, apdovanojami “elektros šoku”? Plaukai piestu stojasi, bandant pasimatuoti drabužius? Per sausas oras gali sugadinti dažną apsipirkimo malonumą. Dėl elektrostatinio įkrovimo, kuris atsiranda, kai drabužiai trinasi vienas į kitą ir kurio nepavyksta išsklaidyti tinkamai, galite patirti šiuos paminėtus nemalonumus.

Klientų ir darbuotojų gerovė prasideda ties parduotuvės įėjimu: paliekant šaltą išorės orą lauke ir drėkinant orą parduotuvės viduje. Šie procesai sukuria tinkamą prekybos atmosferą, kuri prisideda prie darbuotojų sveikatos ir pirkėjų noro įsigyti kažką parduotuvėje.

įvairių spalvų drabužiai santykinės drėgmės ir temperatūros santykio mados pramonėje diagrama


Drėkinimas medžiagų bandymų laboratorijoje

Bandymų laboratorijose gali būti testuojamos visos medžiagos: nuo sintetinių pluoštų iki statybinių plytų – siekiant nustatyti, kada jos deformuojasi, ir kokį streso lygį jos gali atlaikyti ir kaip ilgai turi būti naudojama jėga, kad jas sugadintų. Jėgos ir linijinio matavimo įranga taip pat matuoja menkiausius atskirų skaidulų skirtumus, kurie sukelia problemų tolesnio perdirbimo metu. Pagrindinis veiksnys čia yra standartizuotas, vienodas ir atkuriamas bandinių paruošimas.

Tikslumas reikalaujamas ne tik iš labai jautrių matavimo prietaisų, bet taip pat atitinkamai ir iš patalpos oro sąlygų. Tai reiškia pastovią temperatūrą, jokių skersvėjų ir, be abejo, nuoseklų drėgmės lygį. Skirtingų technologijų įvairovė naudojama, priklausomai nuo aplinkos specifikos. Tokiu būdu gali būti rastas optimalus sprendimas ekologiniu ir ekonominiu požiūriu.

rankose laikomos tabletės santykinės drėgmės ir temperatūros santykio laboratorijose diagrama


Farmacijos laboratorijų drėkinimas

Piliulės, tabletės, ampulės, tepalai, kremai ir geliai yra naudojami gydymui. Todėl jie turi būti apsaugoti nuo užteršimo purvu, bakterijomis ir sporomis. Tuo pat metu medikamentų žaliavoms reikia individualių aplinkos sąlygų, kad būtų išlaikytas vaistų turinys ir veiksmingumas.

Daugelio vaistų gamyba šiais laikais pradedama švariose, higieniškose patalpose. Tačiau, net jei ir ne visur reikia tokių griežtų sąlygų, tolygi temperatūra ir pastovi santykinė drėgmė yra būtini, siekiant užtikrinti nepakitusią galutinių produktų aukštą kokybę.

menzurėlės laboratorijose santykinės drėgmės ir temperatūros santykio farmacijos laboratorijose diagrama

Karšto garo naudojimas oro drėkinimui kartu mažina bakterijų ir mikrobų kiekį. Be to adiabatinės sistemos užtikrina bekvapį sterilų drėkinimą, palaikydamos tinkamą higienišką aplinką. O tikslus valdomumas užtikrina pastovų drėgmės lygio palaikymą ore bet kuriuo atveju.


Drėkinimas švariose patalpose

Mikroschemos – mobiliųjų telefonų, nešiojamųjų kompiuterių, modernių drėkintuvų ir daugelio elektroninių įrenginių pagrindiniai elementai. Jų dizainas ir taip vadinamas „šablonas“ pareikalauja didelių išlaidų dar prieš gamybą, nes vėliau gamybos defektai sunkiai pataisomi. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad lustai būti gaminami greitai ir patikimai. Net smulkiausios dalelės gali būti žalingos šio proceso metu, todėl oras turi būti visiškai be dulkių.

Skirtingiems gamybos procesams įvardinti maksimalūs dalelių, bakterijų ir mikroorganizmų kiekiai oro kubiniame metre. Higieniškas drėkinimas užtikrina, kad šie kiekiai atitiktų nurodytas “švarių patalpų klasės” vertes.

pincetu imamas smulkus daiktas santykinės drėgmės ir temperatūros santykio švariose patalpose diagrama

Šiuolaikinės sistemos valdo drėgmę absoliučiai tiksliai iki pat paskutinio procento ir užtikrina vienodas, optimalias gamybos sąlygas bet kuriuo metu. Sveikintinas šios technologijos papildomas poveikis yra tai, kad darbuotojai higieninėse patalpose gali dirbti šiomis oro sąlygomis maksimaliai susikaupę labai ilgą laikotarpį.