Kaip atpažinti ar tavo rekuperatorius veikia gerai?

Rekuperatoriai, pvz. Flexit Nordic, nereikalauja daug priežiūros, bet tą nedaug, ką reikia padaryti, vis tiek – labai svarbu padaryti, kad būtų užtikrintas geras patalpų mikroklimatas ir vėdinimo sistema būtų kuo geriau ir efektyviau išnaudota.

Svarbūs faktoriai

Tinkamai parinktas ir veikiantis rekuperatorius turi užtikrinti reikalingus oro mainus šiuolaikinių, sandarių namų patalpose. Jei pasirinktas netinkamas sprendimas, pvz. per mažo galingumo įrenginys, nepakankamai vėdinamame ore jausitės prastai, patalpose kaupsis drėgmė, o norint pasiekti reikalingą oro apykaitą, rekupas turės veikti galingesniu režimu, tikėtina, kad skleis didesnį garsą, o tuo pačiu sunaudos daugiau energijos, už ką gausite didesnes elektros sąskaitas. Per didelės galios vėdinimo  įrenginys ne tik labiau išsausins patalpas, bet ir kainuos iš pat pradžių daugiau, nes jį įsigydami sumokėsite daugiau, be to dėl didesnių gabaritų jis užims daugiau vietos, kitų daiktų/įrenginių sąskaita.

Vis tik jei namams parinktas tinkamas sprendimas, norint suprasti, ar rekuperatorius veikia tinkamai, reikia atkreipti dėmesį į tris svarbius faktorius: oro kokybė, įrenginio veikimo garsas, purvinos lubos. O taip pat savalaikiai ir laikantis instrukcijoje nurodytų reikalavimų atlikti techninę įrenginio priežiūrą.

Oro kokybė

Oro kokybė yra vienas iš svarbiausių faktorių, nes jis tiesiogiai įtakoja mūsų savijautą ir sveikatą, tačiau ją pajusti nėra taip paprasta. Žinoma, jei ore tvyro nemalonus kvapas – reaguojame iškart, taip pat akimirksniu suprantame kokiu oru kvėpuojame, šaltu ar karštu. Daug sudėtingiau įvertinti, ar oras sausas, o gal jame iškvėpuotas deguonis?

Paprastai tam, kad nustatyti oro santykinį drėgnį, tikslią temperatūrą, CO2 (žmonių, gyvūnų iškvepiamas produktas, kai kurių kitų procesų išskiriamas anglies dvideginis), mums reikalingi matavimo prietaisai, kurie gali būti naudojami tiek atskirai tiek komplektuojami į vėdinimo sistemas. (Apie mūsų tiekiamus produktus, tokius kaip CO2, CO, NO, temperatūros, drėgmės, slėgio daviklius galite pasiskaityti automatikos skyrelyje.)

Tačiau ne tik prietaisai, bet ir mūsų kūnas siunčia signalus, kai namų mikroklimato parametrai yra netinkami:

Nosis-slogaEsant sausam orui (per maža drėgmė) džiūna ir šerpetoja oda, pirmiausia rankos, plyšinėja odelės aplink nagus, niežti akis, nes jos išdžiūvusios. Ryte mūsų nosis būna užkritusi, gleivinė išsausėjusi ir apsinešusi sausomis medžiagomis, gali perštėti gerklę nuo išdžiūvimo. Plaukai elektrinasi ir skilinėja.

Per didelė drėgmė mums sukels nepatogumą sąlytyje su daiktais – patalynė bus nemaloniai juntamai drėgna ir vėsi, gali atsirasti ir nemalonus kvapas. Spintose laikomi tekstilės gaminiai taip pat gali įgauti nemalonų suplėkusį kvapą. Galimi vidinių langų aprasojimai (turi būti tam tikros sąlygos).

Jei ryte atsikėlus Jūsų galva lyg pliušinė, sunki, greičiausiai Jūs miegojote ir kvėpavote oru, kurio CO2 lygis labai aukštas (norma iki 1000 ppm)

Orientacinės CO2 koncentracijos vertės:

• ~ 40.000 ppm Žmogaus iškvėpiama dalis (20l CO2/h)
• 5000 ppm CO2 koncentracijos riba darbo vietoje
• > 1000 ppm Nuovargis ir sumažėjusi koncentracija
• 1000 ppm Rekomenduojamas CO2 lygis patalpų ore
• 400 ppm Šviežias, natūralus aplinkos oras

 

Žinoma, CO2 – tai geras efektyvaus vėdinimo, bet ne absoliučios oro kokybės indikatorius. Kitas pripažintas gyvenamųjų patalpų oro kokybės įvertinimo metodas yra nustatyti pridėtinio šviežio oro normą kiekvienam žmogui. Tokie vertinimai dažnai naudojami siekiant nustatyti, kokios reikia vėdinimo sistemos, siekiant efektyvaus įrangos veikimo ir optimalios oro kokybės užtikrinimo.

Toliau esančioje lentelėje pateiktos tipinės CO2 lygių kategorijos ir rekomenduojamos pridėtinio šviežio oro normos, kurias reikia pasiekti patalpose.

Kategorija Apibūdinimas CO2 lygis virš oro lauko lygio (ppm) Tipinė kategorija Šviežio oro norma (m3/val/žmogui) Tipinė kategorija, nerūkoma patalpa
IDA 1 Aukšta patalpų oro kokybė < 400 >54
IDA 2 Vidutinė patalpų oro kokybė 400-600 36-54
IDA 3 Žemesnė patalpų oro kokybė 600-1000 22-36
IDA 4 Žema patalpų oro kokybė > 1000 < 22

 

Mūsų tiekiamuose „Flexit Nordic“ serijos rekuperatoriuose yra CO2 ppm kiekio matavimo funkcija, tereikia įsigyti  kambarinį daviklį, pagal kurio parodymus galima pasireguliuoti reikiamo oro srauto kiekį. Kitu atveju, teks įsigyti CO2 matuoklį atskirai.

Triukšmas

Tinkamai parinktas ir veikiantis rekuperatorius neturėtų skleisti papildomo triukšmo, todėl jei girdite didesnį garsą nei įprasta, verta atkreipti dėmesį į kelis dalykus: pirma, ar gerai subalansuotas vėdinimas į patalpas, antra ar įrenginyje nėra susiformavusio ledo.

Pirmu atveju, problemos su vėdinimo subalansavimu dažniausiai kyla, kai rekuperatoriai ir visa papildoma vėdinimo sistemos įranga (ortakiai, difuzoriai, etc) buvo parinkta ir sumontuota be projekto. Jeigu jau taip atsitiko, norint suderinti oro padavimo ir ištraukimo srautus patalpose ir pasiekti didžiausią sistemos efektyvumą, patartina kreiptis į šią sritį išmanančius profesionalus, kurie turi žinių, patirties ir profesionalią oro srautų matavimo įrangą.

Antra, ilgą laiką esant didesniam šalčiui ir kai ištraukiamas drėgnas oras, kas ypač dažnai pasitaiko naujai pastatytuose namuose per pirmą žiemos sezoną, rekuperatoriuose ar prastai izoliuotuose ortakiuose gali formuotis šerkšnas ar ledas, dėl to ne tik krenta efektyvumas, bet ir atsiranda papildomi garsai. Siekiant išvengti kondensato susidarymo ir rekuperatoriaus sustabdymo aktyvuojami elektriniai šildytuvai.

Purvinos lubos

Nesvarus-voztuvasNetinkamai veikiantys nešvarūs plafonai gali trukdyti pašalinti perteklinę drėgmę namuose ir padidinti rekuperatoriaus ventiliatorių apkrovą ir taip sutrumpinti įrenginio tarnavimo laiką.

Ištraukiamojo ir tiekiamo oro plafonus reikia reguliariai valyti, kad neliktų dulkių, prilipusių prie plafono išorės. Rekomenduojame valyti aplink plafoną drėgnu skudurėliu ir švelniu muiluotu vandeniu. Būkite atsargūs ir neužsukite paties plafono, nes tai pakeis oro srautą.

Jei ant paduodamo oro plafonų atsirado purvo ratilai, jų susiformavimą įtakoja didelis patalpos dulkėtumas, kuris reiškia, kad naudojate prastus, nekokybiškus filtrus, kurie dulkių ir smulkių dalelių nesurenka, o praleidžia. Vadinasi, dalis kietųjų dalelių pakliūna į įrenginio vidų ir gadina jo šilumokaitį, todėl gali tekti įsigyti naują rekuperatorių, o dar blogiau, kad jos su įkvepiamu oru atsiduria mūsų plaučiuose ir gali pakenkti mūsų gerai sveikatai.

Judant orui ir aplink ištraukiamo oro plafoną susidarius statinei įtampai, ji pritraukia dulkes iš aplinkos, tuomet apie plafoną gali susiformuoti savotiškos „suodžių dėmės“. Tokių tipo dėmelių ties plafonais valymui rekomenduojame nenaudoti vandens tiesiogiai. Pirmiausia naudokite dulkių siurblį, o tada – vandenį. Jei dulkėse yra šiek tiek riebalų, jie ištraukiami į lubas.

Prevencinės priemonės nuo „suodžių dėmių“

• Palaikykite kuo mažesnį dulkių kiekį kambario ore. Reguliariai siurbkite ir pašalinkite dulkes.
• Venkite per didelio dūmų kiekio iš žvakių ir tabako. Tai yra blogiausias nuosėdų šaltinis aplink ištraukimo plafoną.
Palaikykite kuo mažesnį oro ir lubų/sienų temperatūros skirtumą.

Ortakių valymas

Net jei išplovėte plafonų išorę ir aplink juos, šalia ištraukiamo oro plafonų esančiuose ortakiuose gali susikaupti nešvarumų ir dulkių. Tada reikia truputį kruopštesnio valymo.
popieriaus-testasPradžioje išjunkite rekuperatorių, kad dulkės nepatektų toliau į ortakį. Ištraukus iš lubų arba sienos plafoną, ortakio vidaus valymui galite naudokite dulkių siurblį su baldų šepetėliu. Didžioji nešvarumų dalis nusėda per pirmąjį metrą ortakio viduje. Jei nešvarumų yra daug arba toliau ortakiuose, pagalbos galima kreiptis į ortakių valymo paslaugą siūlančias įmones.

Popieriaus testas

Jei pastebėsite, kad ištraukiamas oras pvz. vonios kambaryje neveikia tinkamai net išvalius ištraukiamo oro plafoną ir ortakį, reikėtų pasitikrinti ar vonios kambaryje pakanka tiekiamo oro.

Jei vis dar nesate tikri, ar ventiliacija veikia tinkamai, išbandykite „popieriaus testą“. Norėdami tai padaryti, šalia plafono laikykite tualetinio popieriaus gabalėlį. Jei popierius pakimba pats jį atleidus, vadinasi, oro ištraukimas veikia tinkamai. Jei popierius nukrenta, galite būti tikri, kad kažkas ortakių sistemoje užsikimšę arba sugedę.

Techninė priežiūra

Flexit-rekuperatoriu-nordics4-filtru-keitimasIr galiausiai, bet ne mažiau svarbu, norint užtikrinti tinkamą rekuperatoriaus veikimą, reikia užtikrinti jo techninę priežiūrą, kuri nors ir minimali, bet turi būti atliekama periodiškai.

Filtrų keitimas bent kartą per metus

Verta pabrėžti, kad labai svarbu keisti oro filtrus mažiausiai kartą per metus bei naudoti originalius, rekuperatoriaus gamintojo rekomenduojamus, aukštos klasės filtrus. Kitaip rizikuojate sugadinti įrenginį bei netekti gaminio garantijos, o tuo pačiu ir kvėpuojant prastai filtruotu oru, kuriame daug smulkių kietųjų dalelių, paveikti savo bei artimųjų sveikatą, paskatinti jų alergijas, sukelti problemų sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ir lėtinėmis kvėpavimo organų ligomis, pavyzdžiui, astma. Vietose, kuriose daug dulkių ir teršalų, gali tekti keisti filtrus du kartus per metus.

Vėdinimo įrenginyje yra du aukštos kokybės filtrai. Vienas filtras apsaugo nuo nepageidaujamųsvaraus-nesvaraus-fIltro-palyginimas lauko teršalų, tokių kaip žiedadulkės, dulkių dalelės ir kitų, patekimo į namus. Pvz. „Flexit“ naudoja PM1 klasės filtrus, kurie sulaiko iki 55 % dalelių iki 1 μm imtinai, t.y. smulkių kietųjų dalelių, tokių kaip virusai, nanodalelės ir automobilių išmetamosios dujos.  Antrasis filtras apsaugo rekuperacijos modulį vėdinimo įrenginyje nuo patalpų oro dulkių. Taip siekiama išvengti šilumokaičio užteršimo, kad būtų išlaikytas aukštas efektyvumas. Filtrai padeda užtikrinti, kad namai būtų saugi vieta gyventi be diskomforto dėl lauko taršos, ir užtikrina optimalų sistemos veikimą.

Apibendrinant, galima teigti, kad labai svarbu pasirūpinti rekuperatorių tinkamu darbu, nes patalpų vėdinimas gali pagerinti mus supantį orą, kas savo ruožtu gali įtakoti mūsų patogaus gyvenimo kokybę per poveikį savijautai ir sveikatai. Ir tas rūpestis atsipirks šimteriopai. O tinkamai prižiūrėtas vėdinimo įrenginys tarnaus ilgiau, paprastai iki 15-20 metų.