Nevėdinamų namų mikroklimato problemos

Visi žino, kad reikia rūpintis savo ir artimųjų sveikata, o taip pat ir namo verte. Kai namas vėdinamas pagal poreikį, kasdien užtikrinamas kokybiškas, švarus oras, kuriame kiekvienas jaučiasi geriau. Žinome, suprantame, bet ar vėdiname? Jei taip, ar tokio vėdinimo pakanka?

Dauguma žmonių praleidžia patalpose iki 90% laiko. Prieš daug metų pradėję domėtis patalpų mikroklimatu darbo vietose, mokyklose ir kitose įstaigose, supratome, kad yra aiškus, tiesioginis ryšys tarp oro kokybės ir darbuotojų geros savijautos, efektyvumo bei nedarbingumo. 

Namo maketas maišelyje

Pastaraisiais metais didžiąją laiko dalį, praleidžiamo patalpose, mes esame namie. Namuose ne tik ilsimės, bet ir dirbam. Ir ten patalpų oro problemos veikia mus neigiamai dar stipriau. Kaip niekur kitur…

Pastaruosius 10-15 metų nuolat didėjo aplinkosauginiai reikalavimai naujų namų efektyviam energijos vartojimui. Tokiu būdu nauji tiek vienbučiai tiek daugiabučiai namai tapo labai sandarūs, todėl jei jums nepavyks patalpų vėdinti bent kelis kartus per dieną, neužilgo galite patirti rimtų problemų, keliamų perteklinės santykinės drėgmės.

Visų pirma, perteklinė drėgmė – pavojus namiškių sveikatai ir gerovei, nes didelėje drėgmėje kaupiasi dulkių erkutės ir formuojasi pelėsių grybelis. Antra, perteklinė drėgmė pažeidžia pastato konstruktyvą dėl neišvengiamų sausojo puvinio išpuolių.


Taigi, nuolat nevėdinant naujų, sandarių namų, teks susidurti su nepageidaujamom problemom. Kaip atpažinti problemas?

Patikrinkite santykinę oro drėgmę. Nebrangiu skaitmeniniu drėgmės matuokliu (kreipkitės į NIT, turime tikrai gerų ir nebrangių matuoklių) galite lengvai ir tiksliai nustatyti, ar jūsų patalpos drėgmės lygis yra per didelis. Jūs turite palaikyti santykinį oro drėgnumą apie 45% RH, jei norite visiškai išvengti dulkių erkučių. 

rasojantis langasLangų rasojimas. 

Tikras požymis to, kad patalpų drėgmė yra pernelyg didelė, jei rasoja langų vidinės pusės stiklai, kai lauke šalta. Santykinis oro drėgnumas yra pernelyg didelis, jei turite daugiau nei 1 cm rasos palei langų rėmą.

Vonia. 

Ieškokit pelėsių dėmių apie vėdinimo angą ir pelėsių susiformavimo tarp plytelių vonios kambaryje. Tai yra vonios kambario nepakankamo vėdinimo požymiai ir kartu gali būti didelio drėgnumo požymis visame name.

Sienos. 

Laisvesni tapetai. Pakitusi spalva, dėmės ar akivaizdus pelėsių augimas. Tai yra aiškūs per didelės drėgmės ženklai. Todėl ypač svarbu pažvelgti už spintos ir baldų, stovinčių prie sienos. Besilupantis tinkas ir dažai taip pat gali būti dėl per didelės drėgmės. Tas pats pasakytina ir apie pasidengimą druska ir akytą arba ardų sienos paviršių.

Kiti požymiai. 

Koks namo kvapas? Pvz., paklauskite draugų, gal jie pajautė kada rūsiu atsiduodantį pelėsių tvaiką name. Nes Jūs jau galite būti apsuptas blogo kvapo ir to pats nepastebėti. Durys ar stalčių strigimas taip pat gali būti pavojaus signalas. Lygiai kaip skalbimo milteliai, druska, miltai ir t.t. gali rodyti problemas.


Mūsų išskiriama drėgmė. Litrais. Dieną ir naktį. Visus metus.

šeima: moteris, vyras, du vaikai žaidžia ant grindųĮprasta šeima, kurią sudaro tėvas, motina ir du vaikai, išskiria 10-15 litrų vandens garų kiekvieną dieną. Daug litrų vandens susidaro iš prakaito ir iškvėpiamo oro. Kai mes turime svečių, natūralu, kad tampa dar drėgniau. Augintiniai – šunis, katės ir kiti gyvūnai – taip pat prisideda prie didesnės santykinės oro drėgmės namuose. Bet mes gaminame dar daugiau drėgmės, nei jos išskiria mūsų kūnai.

Maisto gaminimas. 

Kai mes ruošiame ir gaminame karštą maistą, išsiskiria dideli garo kiekiai, kurių nesutraukia net efektyviausias viryklės gartraukis.

Plovimas ir valymas. 

Valydami namus ar skalbdami drabužius, padidiname drėgmės kiekį. Jei džioviname drabužius patalpoje, būna dar blogiau. Ir tai nėra taikoma tik šviežiai išplautiems drabužiams. Tai taikoma ir šlapiems viršutiniams drabužiams ar avalynei po lietaus ar sniego.

Vonia. 

Kai ilgai lepinate save karšta vonia, drėgmė išlieka ore ilgiau nei matosi garas. Šlapios plytelės, grindys ir rankšluosčiai valandų valandas išskiria papildomos drėgmės.

Baldai ir medžiagos. 

Kai kažkas kvepia naujai, tai ne visada yra kokybės ženklas. Kvapas iš tiesų rodo, kad vyksta garinimas ir oro dujų šalinimas iš aplinkos. Tiek drėgmė tiek įvairūs cheminiai garai neigiamai įtakoja oro kokybę. Jie gali atsirasti iš visiškai naujų baldų, kurie kaip ir naujo namo statybinės medžiagos sugeria daug garų.

Kitos taršos rūšys. 

Patalpų oras taip pat gali būti apsunkinamas tarša iš virimo, iš pvz. rūkalų, deginamų žvakių ar smilkalų, malkinės krosnelės dalelių, išsiskiriančiomis dujomis iš laikraščių ir žurnalų, iš paviršiaus valymo priemonių, statybinių medžiagų, kaip antai medienos plokščių formaldehidų, ir daugelyje medžiagų esančių antipirenų naudojimo, iš dirvoje ir statybinių medžiagų išsiskiriančio radono ir t.t, etc.


Depresija, nepatogumas ar net alergija. Ar tai svarbiau už Jūsų sveikatą ir gerovę?

Mokslininkai, tyrinėjantys sveikatos apsaugą, įtaria, kad įvairių sutrikimų gali kilti dėl prasto patalpų mikroklimato. Anksčiau išvardyti požymiai patvirtina, kad prastas patalpų oras gali pabloginti savijautą ir sukelti įvairias problemas. Žinoma, ne tik patalpų mikroklimatas įtakoja ir sukelia netinkamas organizmo reakcijas. Vistik blogas, užsistovėjęs, nekokybiškas patalpų oras čia atieka nemenką vaidmenį, kurio negalime ignoruoti:

• Nuovargismoteris pirštų galiukais masažuoja skaudančius smilkinius
• Koncentracijos sunkumai
• Galvos skausmas
• Bendras negalavimas
• Sudirgusios plėvelių gleivinės
• Panašūs į šienligę simptomai

Dulkių erkutės, pelėsiai ir įvairiausių rūšių bakterijos, kurios klesti drėgname ore, labai svari astmos ir alergijos vystymosi dalis, kuri gali sukelti kvėpavimo sutrikimus ir paveikti įmuninę sistemą.

Dulkių erkutės

Šiandien daug gyventojų yra alergiški dulkių erkutėms ir alergiškų žmonių skaičius vis didėja. Dulkių erkučių kiekį namuose lemia ne dulkių kiekis. Tiesą sakant 0,5 g vieno asmens odos žvynelių yra pakankamas pašaras tūkstančiui dulkių erkučių visus metus, o mes paprastai pagaminam tarp 0,5 ir 1 odos žvynelių gramų per dieną, todėl erkutėms visada yra pakankamai maisto. Tačiau dulkių erkučių kiekis visiškai priklauso nuo oro temperatūros bei drėgmės namuose. Geriausios gyvenimo sąlygos dulkių erkutėms yra 17-32 °C, santykinė drėgmė nuo 55 iki 75% RH. Jei patalpoje drėgnumas yra apie 45% RH, dulkių erkės išdžiūsta ir miršta.

Alergijos nuo dulkių erkučių simptomai gali būti:dulkių erkutė

• Astma (pvz., kosulys, gargždus kvėpavimas, sunkumas krūtinėje)
• Šienligė (pvz. „užgulusi“ nosis, sloga, čiaudulys ir niežulingos akis)
• Dilgėlinė
• Vaikų egzema/atopinio dermatito paūmėjimas.


Pelėsinis grybelis

Pelėsių grybelis auga namo organinėse medžiagose, kai santykinė drėgmė viršija 75% RH. Pvz., medienoje, gipso kartone, tapetuose, klijuose, dažuose ir tekstilėje. Pelėsių grybelis regimas pelėsių, miltligės dėmėm arba pakitusia spalva.

Pelėsinis grybelis kambario kampe

Jei patalpos oro drėgmė yra pakankamai aukšta, pelėsių grybelis gali slėptis sienų ar stogo konstrukcijoje. Statybinėse medžiagose, kurios jau paveiktos pelėsių grybelio, jis gali vėl lengvai atsinaujinti. Tiesą sakant, jums reikėtų pakeisti šias medžiagas arba apdoroti jas fungicidais. Gerame, sausame patalpų mikroklimate pelėsių grybelis niekada neturės galimybės egzistuoti.

Alergijos nuo pelėsių grybelio, kuri gali atsirasti, net jei jūs neturėjote jos anksčiau, simptomai:

• Galvos skausmas
• Koncentracijos sunkumai
• Astma (astmos paūmėjimas)
• Sudirgusios plėvelių gleivinės

Jei turite šios rūšies simptomų, reikia kreiptis į gydytoją.


Subalansuotas namų vėdinimas

Remdamiesi savo patirtimi ir žiniomis, sukauptomis per 20 darbo metų, mes galime teigti, kad nuolat naudojant rekuperatorių išvengsite patalpų mikroklimato problemų.

Namų oro tarša yra efektyviai pašalinama su rekuperatoriais, kurie užtikrina pastovią oro cirkuliaciją, tuo pačiu ir oro filtravimą. Aukštos klasės, kokybiški ir periodiškai atnaujinami įrangos filtrai taip pat padeda sumažinti oro taršą iš išorės.

Žinoma, galima prasivėdinti natūraliai, atidarant duris ir langus, bet nekalbant apie neefektyvų šildymo ir energijos panaudojimą, tuo pačiu ne tik atšaldote namus, bet ir iš gatvės prileidžiate dūmų, triukšmo, kvapų (maisto, pečiūkų, etc). To išvengtumėte su tinkamai parinkta ir veikiančia subalansuoto vėdinimo sistema.

Valdomi pagal paklausą rekuperatoriai vėdina namus, užtikrindami pastovų komfortišką oro ir drėgmės santykį ištisus metus. Aukštos kokybės rekuperatoriai veikia tiksliai pagal namo poreikį. Tiksliai tiek, kiek reikia. Ir neišleidžiant nė vieno papildomo cento iš šildymo biudžeto.

namo vėdinimo poreikis, keičiantis žmonių skaičiui patalpose

Susisiekite su mumis adresu: Savanorių pr. 151, Vilnius; tel. +370 5 27 28 552, el. paštu: info@nit.lt. Galėsime pateikti visą reikalingą informaciją apie rekuperatorius, jų kainą ir dominančių produktų funkcijas bei kitus aktualius parametrus.