Nevėdinamų namų mikroklimato problemos

Kiekvienas žino, kad reikia rūpintis šeimos sveikata ir namo verte. Kiekvieną dieną. Bet ar rūpinasi?

Dauguma žmonių praleidžia patalpose iki 90% laiko. Prieš daug metų pradėję domėtis patalpų mikroklimatu darbo vietose, mokyklose ir kitose įstaigose, supratome, kad yra aiškus ryšys tarp mikroklimato kokybės ir darbuotojų geros savijautos ir efektyvumo bei nedarbingumo. Tačiau bent puse laiko, praleidžiamo patalpoje, mes esame namie. Ir ten patalpų klimato problemos veikia mus dar stipriau. Kaip niekur kitur…

Pastaruosius 10-15 metų nuolat didėjo valdžios reikalavimai naujų namų energijos suvartojimui. Tai reiškia, kad dauguma naujų namų yra labai sandarūs, todėl greitai patirsite rimtų drėkinimo problemų, jei jums nepavyks patalpų vėdinti bent kelis kartus per dieną.

Visų pirma, tai blogai – šeimos gerovei ir sveikatai, nes didelėje drėgmėje didėja dulkių erkučių ir pelėsių grybelis. Antra, perteklinė drėgmė pažeidžia pastatą dėl neišvengiamų sausojo puvinio išpuolių.


Taigi, nuolat nevėdinant naujų, sandarių namų, teks susidurti su nepageidaujamom problemom. Kaip atpažinti problemas?

Patikrinkite santykinę oro drėgmę. Nebrangiu skaitmeniniu drėgmės matuokliu (kreipkitės į NIT, turime tikrai gerų ir nebrangių matuoklių) galite lengvai ir tiksliai nustatyti, ar jūsų aplinkos drėgmės lygis yra per didelis. Jūs turite palaikyti santykinį oro drėgnumą apie 45% RH, jei norite visiškai išvengti dulkių erkučių.

rasoja-langasLangų rasojimas. Tikras požymis to, kad patalpų drėgmė yra pernelyg didelė, jei rasoja vidinės pusės stiklo langai, kai lauke šalta. Santykinis oro drėgnumas yra pernelyg didelis, jei turite daugiau nei 1 cm rasos palei langų rėmą.

Vonia. Ieškokit pelėsių dėmių apie vėdinimo angą ir pelėsių susiformavimo tarp plytelių vonios kambaryje. Tai yra vonios kambario nepakankamo vėdinimo požymiai ir kartu gali būti didelio drėgnumo požymis visame name.

Sienos. Laisvesni tapetai. Pakitusi spalva, dėmės ar akivaizdus pelėsių augimas. Tai yra aiškūs per didelės drėgmės ženklai. Todėl ypač svarbu pažvelgti už spintos ir baldų, stovinčių prie sienos. Besilupantis tinkas ir dažai taip pat gali būti dėl per didelės drėgmės. Tas pats pasakytina ir apie pasidengimą druska ir akytą arba ardų sienos paviršių.

Kiti požymiai. Koks namo kvapas? Pvz., paklauskite draugų, gal jie pajautė kada rūsiu atsiduodantį pelėsių tvaiką name. Nes Jūs jau galite būti apsuptas blogo kvapo ir to pats nepastebėti. Durys ar stalčių strigimas taip pat gali būti pavojaus signalas. Lygiai kaip skalbimo milteliai, druska, miltai ir t.t. gali rodyti problemas.


Ar įsivaizduojate, kiek įprasta šeima išskiria litrų vandens garų kiekvieną dieną?

seimaĮprasta šeima, kurią sudaro tėvas, motina ir du vaikai, išskiria 10-15 litrų vandens garų kiekvieną dieną. Daug litrų vandens susidaro iš prakaito ir iškvėpiamo oro. Kai mes turime svečių, natūralu, kad tampa dar drėgniau. Šunis, katės ir kiti gyvūnai taip pat prisideda prie didesnės santykinės oro drėgmės namuose. Bet mes gaminame dar daugiau drėgmės, nei jos išskiria mūsų kūnai.

Maisto gaminimas. Kai mes ruošiame ir gaminame karštą maistą, išsiskiria dideli garo kiekiai, kurių nesutraukia net efektyviausias viryklės gartraukis.

Plovimas ir valymas. Valant namus ar skalbiant drabužius, mes padidiname drėgmės kiekį. Kai mes džioviname drabužius patalpoje, tampa dar blogiau. Ir tai nėra taikoma tik šviežiai išplautiems drabužiams, bet ir šlapiems viršutiniams drabužiams ir avalynei po lietaus ar sniego.

Vonia. Kai ilgai lepinate save gera karšta vonia, drėgmė išlieka ore ilgiau nei matosi garas. Šlapios plytelės, grindys ir rankšluosčiai valandų valandas išskiria papildomos drėgmės.

Baldai ir medžiagos. Kai kažkas kvepia naujai, tai ne visada yra kokybės ženklas. Kvapas iš tiesų rodo, kad vyksta garinimas ir oro dujų šalinimas iš aplinkos. Tiek drėgmė tiek įvairūs cheminiai garai neigiamai įtakoja oro kokybę. Jie gali atsirasti iš visiškai naujų baldų, kurie kaip ir naujo namo statybinės medžiagos sugeria daug garų.

Kitos taršos rūšys. Patalpų mikroklimatas taip pat gali būti apsunkinamas tarša iš pvz. rūkalų, deginamų žvakių, malkinės viryklės dalelių, išsiskiriančiomis dujomis iš laikraščių ir žurnalų ir t.t. Šios rūšies tarša yra efektyviai pašalinama su vėdinimo sistema, kuri užtikrina pastovią oro cirkuliaciją, tuo pačiu ir oro filtravimą. Filtrai taip pat padeda sumažinti oro taršą iš išorės. Jei atidarote duris ir langus tuo pačiu iš gatvės prileidžiate dūmų, triukšmo ir maisto kvapų. To išvengtumėte su vėdinimo sistema.


Depresija, nepatogumas ar net alergija. Ar tai svarbiau už Jūsų sveikatą ir gerovę?

Medicinos tyrinėtojai įtaria, kad įvairių sutrikimų gali būti dėl prasto patalpų mikroklimato. Anksčiau išvardyti požymiai patvirtina, kad prastas patalpų klimatas gali pabloginti ar sukelti įvairias problemas. Žinoma, neįmanoma paneigti to, kad ne tik patalpų mikroklimatas įtakoja ir sukelia netinkamas organizmo reakcijas. Taigi, nors simptomų, susijusių su blogu patalpų mikroklimatu, sąrašas yra ilgas, šie simptomai taip pat gali pasireikšti ir dėl visiškai kitų dalykų:

• Nuovargisgalvos-skausmas
• Koncentracijos sunkumai
• Galvos skausmas
• Bendras negalavimas
• Sudirgusios plėvelių gleivinės
• Panašūs į šienligę simptomai

Dulkių erkutės ir pelėsiai, kurie klesti drėgname ore, labai svari astmos ir alergijos vystymosi dalis.

Šiandien daug gyventojų yra alergiški dulkių erkutėms ir alergiškų žmonių skaičius vis didėja. Dulkių erkučių kiekį namuose lemia ne dulkių kiekis. Tiesą sakant 0,5 g vieno asmens odos žvynelių yra pakankamas pašaras tūkstančiui dulkių erkučių visus metus, o mes paprastai pagaminam tarp 0,5 ir 1 odos žvynelių gramų per dieną, todėl erkutėms visada yra pakankamai maisto. Tačiau dulkių erkučių kiekis visiškai priklauso nuo oro temperatūros bei drėgmės namuose. Geriausios gyvenimo sąlygos dulkių erkutėms yra 17-32 ° C, drėgmė nuo 55 iki 75% RH. Jei drėgnumas yra apie 45% RH, dulkių erkės išdžiūsta ir miršta.

Alergijos nuo dulkių erkučių simptomai gali būti:dulkiu-erkutes

• Astma (pvz., kosulys, gargždus kvėpavimas, sunkumas ant krūtinės)
• Šienligė (pvz. „užgulusi“ nosis, sloga, čiaudulys ir niežulingos akis)
• Dilgėlinė
• Vaikų egzema/atopinio dermatito paūmėjimas.


Pelėsinis grybelis

Pelėsių grybelis auga namo organinėse medžiagose, kai drėgmė viršija 75% RH. Pvz., medienoje, gipso kartone, tapetuose, klijuose, dažuose ir tekstilėje. Pelėsių grybelis regimas pelėsių, miltligės dėmėm arba pakitusia spalva.

pelesis

Jei oro drėgmė yra pakankamai aukšta, pelėsių grybelis gali slėptis sienų ar stogo konstrukcijoje. Statybinėse medžiagose, kurios jau paveiktos pelėsių grybelio, jis gali vėl lengvai atsinaujinti. Tiesą sakant, jums reikėtų pakeisti šias medžiagas arba apdoroti jas fungicidais. Gerame, sausame patalpų mikroklimate pelėsių grybelis niekada neturės galimybės egzistuoti.

Alergijos nuo pelėsių grybelio, kuri gali atsirasti, net jei jūs neturėjote jos anksčiau, simptomai:

• Galvos skausmas
• Koncentracijos sunkumai
• Astma (astmos paūmėjimas)
• Sudirgusios plėvelių gleivinės

Jei turite šios rūšies simptomų, reikia kreiptis į gydytoją.

Remdamiesi savo patirtimi ir žiniomis, sukauptomis per 20 darbo metų, mes galime teigti, kad nuolat naudojant rekuperatorių išvengsite patalpų mikroklimato problemų. Valdomi pagal paklausą namų vėdinimo įrenginiai saugo pastovų komfortišką drėgmės lygį namuose ištisus metus. Namas tiesiog vėdina save. Jei yra tai reikalinga. Tiksliai tiek, kiek reikia. Ir neišleidžiant nė vieno papildomo cento iš šildymo biudžeto.

vedinimo-poreikis