Praktiški NIT serviso patarimai

Dalijamės keliais svarbiais NIT serviso patarimais žmonėms, kurie nori daugiau žinių ir aiškumo, į ką reikia atsižvelgti, kad turima įranga veiktų tinkamai: efektyviai, tyliai, būtų ilgai eksploatuojama, o tuo pačiu palaikytų komfortišką mikroklimatą patalpose ir nesukeltų didelių išlaidų.

Čia aptarsime tik tokius techninės priežiūros veiksmus, kuriuos nesudėtingai gali atlikti ir patys žmonės, bet jei abejojate savo jėgomis ir gebėjimais, kreipkitės į atitinkamos kvalifikacijos specialistus. Prieš atliekant bet kokius techninės priežiūros veiksmus, susipažinkite su gamintojo instrukcijoje nurodytais saugumo reikalavimais.

REKUPERATORIAI, MINI REKUPERATORIAI

Rekuperatoriai šiuolaikiniuose sandariuose namuose tapo svarbiu ir nepakeičiamu įrenginiu greta tokių buityje naudingų prietaisų kaip šaldytuvas, skalbimo mašina, indaplovė ir kt., be kurių neįsivaizduojame patogaus gyvenimo.

Svarbi rekuperatoriaus dalis, kuri labai smarkiai daro įtaką oro kokybei bei efektyviai įrenginio veiklai, o kartu yra ir lengviausiai išsprendžiama bėda, – oro filtrai.

Kodėl patartina keisti filtrus?

• Nešvarūs filtrai sumažina įrenginio našumą. Į namus patenka mažesnis šviežio ir filtruoto oro kiekis.
• Sumažina patalpų oro kokybę, o prastesnė patalpų oro kokybė padidina alergijos riziką.
• Rekuperatoriaus vidus tampa purvinas, kaupiasi bakterijos, didėja grėsmė pažeisti šilumokaitį.
• Nešvarūs filtrai gali sukelti drėgmės problemas namuose.

rekuperatoriu-nordic-filtru-keitimasKeisdami filtrus, tuo pačiu pasikeiskite abu (tiekiamo ir ištraukiamo oro) filtrus. Juos rekomenduojama keisti dukart į metus, priklausomai nuo aplinkinio oro užterštumo. Pirmą kartą keisti po žiedadulkių sezono vasaros metu, antrą kartą rudenį nukritus lapams. Rinkitės tik rekuperatoriaus gamintojo rekomenduojamus patikimus aukštos klasės originalius oro filtrus, kitaip ne tik pakenksite įrenginiui (šilumokaičiui), kartu supaprastinsite oro kokybę, bet ir neteksite garantijos. Juk žinote, kad šykštus moka du kartus.

Subalansuotas namų vėdinimas turi vykti nuolatos, nestabdant. Jei dėl kažkokių priežasčių nejaučiate pastovaus vėdinimo poreikio arba siekiate maksimaliai taupyti, vėdinimą galite nustatyti minimaliu ekonomiškiausiu režimu. Tai negerai komforto ir sveikatos atžvilgiu, bet bent jau užsitikrinsite minimalią oro apykaitą namuose ir kartu išvengsite perteklinės drėgmės, pelėsio formavimosi nevėdinamuose kampeliuose. Nors jūs ne namie – namas gyvena: baldai, augalai, paveikslai, muzikos instrumentai, kanalizacijos alsuokliai ir t.t. – jiems reikia oro.

Jei oro išmetimo į lauką kanale neįsirengsite atbulinio vožtuvo ir visgi sustabdysite vėdinimą, neišvengsite kondensacijos ortakiuose, kuri gali sugadinti jūsų vėdinimo sistemos šilumokaitį.

Didelę įtaką rekuperatoriaus veikimui ir jo efektyvumui, turi vėdinimo sistemos komponentai, vienas iš tokių – oro paėmimo anga. Lauko oro paėmimo grotelės standartiškai turi tinklelį apsauganti nuo įvairių vabzdžių, graužikų ar paukščių patekimo. Svarbu žinoti, kad grotelės su smulkiu sieteliu greitai užsikimš ir turėsite bėdų dėl įrenginio veiklos ir jo efektyvumo. O jei jos įrengtos daugiabutyje, kur nėra gero priėjimo arba kur nors aukštai, pvz. 3 ar 5 aukšte, tai gali tapti nemenku galvos skausmu. Todėl prieš priimdami montuotojų darbą, būtinai apžiūrėkit ne tik rekuperatorių, bet ir visą papildomų komponentų sistemą iki pat lauko grotelių. Rekomenduojamas lauko grotelės sietelių dydis turi būti bent 10 x 10 mm (1×1 cm).

Jei patiriate rekuperatoriaus veiklos sutrikimus, verta pažiūrėti ar grotelėse nėra lapų ar kitų daiktų. Žiemą oro įsiurbimo anga gali apledėti, todėl ją reikia reguliariai tikrinti (jei reikia, kasdien). Jei reikia, nuvalykite, kad oras galėtų laisvai praeiti.

Rekomenduojame rekuperatorių su ortakiais sujungti triukšmo slopintuvais, taip užsitikrinsite tylesnę įrenginio veiklą.

Dabar labai išpopuliarėjo plastikiniai ortakiai, kurių didžiausias privalumas – jų kompaktiškumas, todėl juos galime įsirengti objektuose, kuriuose palikta mažai vietos ortakių sistemai. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad dėl mažų diametrų norint užtikrinti gerą vėdinimą, reikės paduoti didesnį oro srautą, todėl sistema veiks triukšmingiau palyginus su tradicine metalinių ortakių sistema. Todėl prieš montuojant verta įsivertinti, kas jums svarbiau: ar optimaliai pasinaudot turima vieta ar užsitikrinti tylesnę įrenginio veiklą. Deja, bet retam pavyksta pajoti dviem žirgais vienu metu. Tikrai ne visada verta vaikytis madų ar tendencijų, kurias gali pasiūlyti pirmą kartą matomi montuotojai, turintis savo sumetimų įrengti vienokias ar kitokias sistemas.

Daugiau apie vėdinimo sistemos ir jos dalių priežiūrą skaitykite čia.

ORO KONDICIONIERIAI

Turbūt nedaugelis žino, kad oro kondicionieriai taip pat turi oro filtrus, kuriuos irgi reikia prižiūrėt, t.y gamintojo rekomenduojamu būdu periodiškai išvalyt. Kaip valyt ir kokiu periodiškumu, informacijos ieškokite gamintojo pateikiamose instrukcijose. Mūsų patirtis parodė, kad šį svarbų komponentą reikia valyti bent kartą į metus, o tiems kas kondicionieriais pasišildo pereinamuoju laikotarpiu ir du kartus.

Nepalikite atvirų durų ir langų, veikiant įrenginiui. Oro kondicionieriaus efektyvumas sumažėja ir iššvaistoma energija. 

Įrenginiui veikiant vėsinimo režime, pasirenkama patalpų temperatūra nuo lauko temperatūros turi skirtis ne daugiau kaip 5 °C, taip palaikysite optimalų komfortą ir taupysite energiją.

Rekomenduojame kartas nuo karto periodiškai apžiūrėt kondicionieriaus lauko bloką. Vizualinė apžiūra padės identifikuoti lauko bloko užterštumą, kuris įprastai priklauso ir nuo gyvenamos vietovės užterštumo. Jei matote pašalinių dalykų, purvo, lauko bloką reiktų valyti ar plauti nestipria vandens srove.

SVARBU: nenaudokite stiprios srovės, idant nesulankstytumėt šilumokaičio plokštelių, kurios yra labai liaunos. Kaip jau minėjome, geriausia vadovautis gamintojo pridėta įrenginio veiklos ir priežiūros instrukcija.

MONOBLOKIAI KONDICIONIERIAI

Šiuose įrenginiuose taip pat svarbu periodiškai tikrinti ir valyti oro filtrus. Kaip rodo patirtis, juose be išorinių teršalų kaupiasi ir vidiniai, pvz., jei namie turite naminių gyvūnų, o dažnas juk turi ir netgi ne po vieną, tokiu atveju įrenginių filtrai greitai užsiteršia jų plaukais.

Kitas svarbus dalykas – tai monoblokius  įrenginius svarbu paruošti žiemai, t.y nuėmus vidinį bloką, užkamšyti skyles sienoje, saugantis nuo šalčio prasiskverbimo ir šiluminių nuostolių. Po to įrenginį užkabinti atgal arba padėt į sandėliuką iki vasaros. Juokaujame, žinoma, bet kita vertus, galima ir taip, jei tikrai nenaudosite įrenginio kurį laiką.

DRĖKINTUVAI

Naudojant kanalinius HomEvap drėkintuvus, pagrindinis patarimas būtų naudoti osmosinį vandenį, taip išvengsite kristalų priaugimo ir kanalizacijos užsikimšimo.

kasetes-keitimasTaip pat rekomenduojame periodiškai keist kasetę (o jos keitimas visai nesudėtingas, bet čia atskira kalba) ir neišjunginėt vėdinimo drėkinat patalpas.

Kita svarbi rekomendacija –  prasidedant vasaros sezonui užsukt tiekiamą vandenį ir išsiimti drėkintuvo kasetę, o vietoj jos įdėti specialų rėmelį.

Naudojant garinius elektrodinius drėkintuvus rekomenduojama keisti cilindrą vieną ar dukart į metus. Periodiškumas priklauso nuo naudojamo vandens švarumo ir kokybės. Priklausomai nuo tiekiamo vandens įrenginys galbūt gali tarnaut ir trys metus nekeičiant cilindro, bet patariame vadovautis gamintojo rekomendacijomis, išvalyt įrenginį prie sezono pradžią, o dar geriau po drėkinimo sezono pabaigos, kai baigiam šildyt patalpas. Laiku pakeitę garinius cilindrus, užsitikrinsite, kad jūsų sistema veiks patikimai!

Kalbant apie teninius (varžinius) drėkintuvus – keisti nieko nereikia, o apžiūrėti, nudrenuoti ir išvalyti kalkių surinkimo talpą bei išjungti prietaisą pasibaigus šildymo sezonui – būtina.

VONIOS VENTILIATORIAI

Rekomenduojame atidžiai parinkti ventiliatoriaus montavimo vietą, nes jo negalima įrengti labai arti didelio drėgmės šaltinio, pvz. dušo galvutės ir pan. Patartina ventiliatorių įrengti už dušo kabinos ribų. 


Taigi, kaip tikiuosi supratote perskaitę šiuos patarimus, 80 proc. techninės priežiūros yra susiję su elementaria įrenginio švara ir filtrais. Praktiškai daugeliu atveju, kai tik pastebėjote sutrikusią įrenginio veiklą, sumažėjusį efektyvumą, pirmas dalykas, kurį reikia įsivertinti  – tai oro filtrų būklė. Tikėtina, kad juos reiks keisti arba, jei gamintojas nurodo instrukcijoje, išvalyti. Iš tikrųjų tai yra labai nesudėtinga, o švarių filtrų veiklos rezultatas kalba už save.

Norėdami sužinoti daugiau, susisiekite su mumis adresu: Savanorių pr. 151, Vilnius; tel. +370 5 27 28 552, el. paštu: info@nit.lt. Galėsime pateikti visą reikalingą informaciją apie įrenginių techninę priežiūrą.